U proteklih mesec dana u Kuršumliji je otvoreno 40 novih privatnih firmi i preduzeća i zaposleno oko 70 ljud. Opština Kuršumlija, iako jedna od najsiromašnijih u Srbiji, izdvojila je 15 miliona dinara za program samozapošljavanja. Otvoreno je dosta zanatskih radnji u planinskim selima sa neobičnim zanimanjima, a projektom samozapošljavanja su obuhvaćeni i Romi. Prema poslednjim statističkim podacima, od 19.000 stanovnika u Kuršumliji, nezaposleno je oko 3.500 a toliko je i zaposlenih. Većina vlasnika novootvorenih firmi odlučila se da obnovi stare, zaboravljene, zanate. U planinskom selu Pavaštica otvorena je zanatska radnja "Bisa-Troking", koja će proizvoditi drvena kuhinjska pomagala i suvenire.
U proteklih mesec dana u Kuršumliji je otvoreno 40 novih privatnih firmi i preduzeća i zaposleno oko 70 ljudi, izjavio je predsednik opštine Radoljub Vidić.
Vidić je agenciji Beta rekao da je opština Kuršumlija, iako jedna od najsiromašnijih u Srbiji, izdvojila 15 miliona dinara za program samozapošljavanja.
"Otvoreno je dosta zanatskih radnji u planinskim selima sa neobičnim zanimanjima, a projektom samozapošljavanja su obuhvaćeni i Romi", naveo je Vidić.
Prema poslednjim statističkim podacima, od 19.000 stanovnika u Kuršumliji, nezaposleno je oko 3.500 a toliko je i zaposlenih.
Većina vlasnika novootvorenih firmi odlučila se da obnovi stare, zaboravljene, zanate.
U planinskom selu Pavaštica otvorena je zanatska radnja "Bisa-Troking", koja će proizvoditi drvena kuhinjska pomagala i suvenire.
Vlasnik te zanatske firme Ljubisav Todosijević (52) rekao je da nije mogao da nađe posao i nije imao nikakvih prihoda.
"Pošto živim na planini, oko mene materijala za ovaj posao ima u izobilju, šume na sve strane. Dobio sam novac za samozapošljavanje i otvorio sam radnju. Proizvodiću kutlače, daske za meso i ostala kuhinjska pomagala, kao i suvenire, a posao dobro poznajem", rekao je Todosijević.
U selu Pljakovo otvorena je kovačka radnja "Čekić i nakovanj", čiji vlasnik Milibor Vujić (55) kaže da se stanovništvo u tom selu bavi poljoprivredom i da je postojala potreba za uslugom kovanja gvožđa i oštrenja poljoprivrednih alatki.
Od 40 novih firmi, više od polovine registrovale su žene.
Vlasnica firme "Miran san" Radica Nedeljkovic u planinskom selu Tmava otvorila je pogon za proizvodnju pogrebne opreme i planira zapošljavanje još radnika, dok se Tanja Jovanović (33) odlučila za metalostrugarsku proizvodnju.
Prva romska firma u Kuršumliji "Boban svaštaroš" bavi se popravkom mobilnih telefona.
"Zaposlio sam se sada prvi put u svojih 56 godina i popravljam mobilne telephone a obavljam i ostale usluge vezane za mobilne telefone", rekao je Boban Nikolić.